Ako udržať dlhodobo pekný vzhľad Vašej koženej sedačky/autosedačky ?

16.03.2018

Koža je materiál, ktorý si už v histórii vyslúžil "podnadpis" luxusu a trvácnosti. Takmer každý z nás má doma, v aute, či v práci niečo z kože. Či už je to kožená bunda, kožená sedačka, kožené autosedačky, kožené topánky, kožená kabelka...

Málokto z majiteľov kožených predmetov aj v skutočnosti vie, čo je pre kožu skutočne dobré a ako sa o ňu treba starať. Možno je to trošku chyba predajcov, že nepovedia pri predaji svojim zákazníkom, ako sa správne starať o povrch kože. Samozrejme aj koža sa rozdeľuje. Anilínová, semianilínová, nubuck, korigovaná, pull up.... tomu sme sa venovali v tomto článku - Typy kože

Pri našej práci, keď chodíme denne čistiť kožené sedačky a autosedačky a opravovať ich sa často stretávame s problémom nesprávnej, alebo dokonca aj žiadnej údržby, ktorá vedie častokrát k poškodeniam tohto inak veľmi trvácneho povrchu.


Koža je oveľa menej náročná na údržbu ako napríklad textil. 

1. Kožu stačí pravidelne raz za týždeň - dva pretrieť vlhkou mikrovláknovou handrou, prípadne povysávať priestory kde sa spájajú sedáky a to je všetko. Odstránite tým prach a hrubé nečistoty.

2. Raz za pól roka (pri niektorých citlivejších typoch kože, napríklad anilínových je to 2 x polročne) je potrebné dôkladné hĺbkové vyčistenie kože. Pri čistení je dôležitá šetrnosť prípravkov, jemná mikrovláknová handra a správna technika čistenia kože.

3. IMPREGNÁCIA !! Preto to píšem veľkým, lebo toto ošetrenie po čistení kože je minimálne rovnako, ak nie dôležitejšie ako samotné čistenie - princíp fungovania impregnácie je na obrázku vľavo.

Impregnant použitý na ošetrenie Vašej koženej sedačky, autosedačky, bundy, alebo čohokoľvek z kože by nemal byť mastný a mal by byť na prírodnej báze - veď koža je prírodný materiál. Žiadne silikóny, vosky, oleje....

Impregnant, ktorý používame po vyčistení koženej sedačky na ošetrovanie jej povrchu obsahuje napríklad extrak z ryžových otrúb, výťažky z lanolínu a včelieho vosku - nemastné. Po nanesení tohto prípravku sa dá na sedačke sedieť za cca. 30 minút a na dotyk je koža jemná, vláčna, pružnejšia a príjemná. Okrem toho tento impregnant vytvára na povrchu kože neviditeľnú bariéru, ktorá zvyšuje odolnosť kože pred ošuchom, zmäkčovaním kože predchádza lámaniu a vzniku prasklín. 

Čistenie koženej sedačky a následné ošetrenie (impregnáciu) je dobré vykonať nie len pre pekný vzhľad a dobrý pocit zo sedenia na čistom, ale aj ako pravidelnú základnú starostlivosť o Vašu sedačku, vďaka ktorej dokážete predĺžiť životnosť povrchu kože až o 40 %.

www.servis-sedaciek.sk