Čistenie kože v aute alebo doma nemusí byť katastrofa

19.11.2021

Koža je trvácny prírodný materiál, ktorý vyžaduje pravidelnú údržbu rovnako, ako všetko, čo denne používame.

Pravidelný servis kože zahŕňa dôkladné čistenie kože a impregnáciu kože. Dodržiavanie jednoduchej aj keď časovo a fyzicky dosť náročnej údržby je základným predpokladom udržania pekného vzhľadu a zabezpečenia dlhej životnosti koženej sedačky, kožených autosedačiek, resp. všetkých výrobkov z kože.

Kto si vyskúšal čistenie koženej sedačky, alebo interiéru auta "na vlastnú kožu" vie, že to nie je žiadna zábava, ale poriadna drina. Pri čistení máte niekedy pocit, že sedačka nemá konca a keď ste konečne v cieli tak zistíte, že môžete začať od začiatku s impregnáciou...

Čistenie kože však nemusí byť taká katastrofa, keď sa robí pravidelne a s kvalitnými prípravkami.

Ako správne vyčistiť sedačku si môžete prečítať tu


Zo skúsenosti môžeme potvrdiť, že oveľa ťažšie sa čistia sedačky, ktoré boli dôkladne čistené až po 5-6 rokoch. Tiež sme si všimli že po vyčistení takej zanedbanej sedačky objavujeme oveľa viac poškodení na povrchu kože. Buď sú to malé poškodenia, ktoré vznikli používaním a za roky bez údržby sa zväčšili, alebo je to prasknutá farba vo vráskach, ktorá zas vznikla v dôsledku vyschnutia kože, ktorá nebola dlho impregnovaná. V týchto prípadoch je už sada na opravu kože viac menej zbytočná, svojpomocne si to opravíte len ťažko. Je lepšie obrátiť sa na odborný servis.

Ideálny interval na údržbu koženej sedačky je jeden rok.

Každoročným čistením doprajete svojej sedačke základnú údržbu a popri čistení sa skontroluje aj povrch kože. Prípadné malé poškodenia sa opravia oveľa ľahšie a lacnejšie ako rozsiahle praskliny, alebo diery, ktoré na povrchu vznikajú roky.

Nezabudnite, že pravidelnou údržbou udržíte dlhodobo krásny vzhľad kože a oddialite opravu autosedačiek a kožených sedačiek až o 40 %, čím predĺžite ich životnosť a oddialite investíciu do ich výmeny, alebo rozsiahlej renovácie.