Čím vyčistiť kožené sedačky v aute?

13.04.2021

Pravidelne sa stretávame s otázkou, čo je najlepšie použiť na čistenie koženej sedačky doma, alebo v interiéri auta.

Je vhodné používať prípravky ktoré čistia a ošetrujú v jednom kroku tzv. "2 v 1", alebo krémy, či rôzne balzamy? Alebo je lepšie siahnuť po kvalitných prípravkoch na dôkladné vyčistenie a impregnáciu ?

Na koži sa používaním vytvára tenký film, ktorý sa nazýva aj patina. Je to zmes nečistoty, prachu, mastnoty, potu a vlhkosti z ovzdušia. Patina narušuje najvrchnejšiu vrstvu kože - jej povrchovú úpravu, čiže platí, čím dlhšie patinu na koži necháte, tým rýchlejšie tento materiál stráca svoje výborné vlastnosti, ktorými sú najmä pružnosť a dlhá životnosť.

Čistenie kože v aute je dôležité robiť pravidelne 2 x ročne, ideálne pred zimou a následne pred letom.

Aby bola koža pripravená na každodenné používanie a extrémne výkyvy teplôt, ktoré v aute nastávajú je okrem čistenia mimoriadne dôležitá aj impregnácia. Úlohou impregnačného prípravku je povrch kože zmäkčiť, vyživiť a ochrániť. Pravidelnou impregnáciou predchádzate praskaniu povrchu kože, zmäkčujete ho a zároveň spomaľujete starnutie.

Impregnácia sa nanáša na vyčistený povrch kože, ktorý je zbavený patiny, lebo iba na vyčistenej koži má impregnácia zmysel. Po vyčistení sú póry na koži otvorené a impregnačný prípravok teda môže spraviť svoju časť práce.

Odpoveď na otázku čím vyčistiť kožené sedačky teda znie: overeným a citlivým čističom kože a následne kvalitným impregnačným prípravkom určeným priamo na kožený povrch.

Čistenie kože je pomerne časovo náročná činnosť, ktorá vyžaduje aj určitú dávku trpezlivosti. Preto ak si nie ste celkom istý radšej si zavolajte profesionálnu firmu, ktorá vašu sedačku vyčistí a naimpregnuje. Vy budete môcť svoj čas použiť na niečo iné.

Pri nesprávnej, alebo žiadnej starostlivosti o kožu vznikajú na tomto inak trvácnom materiáli poškodenia, ktoré výrazne skracujú jeho životnosť. Poškodenia na koži dokážeme talianskou technológiou opraviť a tak predĺžiť jej bezchybný vzhľad. Renovácia kože v aute si vyžaduje viacero prípravkov určených na profesionálne použitie a nemalú dávku zručnosti a skúseností.

Neodporúčame vykonávať opravu svojpomocne, nakoľko to nie je jednoduché a viete si spraviť ešte viac škody ako osohu.