en-Rozmýšľame o kúpe novej sedačky. Koža či látka ?

07/09/2017

Mnohí ľudia majú pri výbere vhodnej sedačky veľkú dilemu: kožený, alebo látkový povrch??

Rozhodnúť sa určite nie je jednoduché. Treba si zvážiť všetky pre a proti a hlavne neklásť cenu na prvé miesto, nakoľko sedačka nie je investícia na rok, ale minimálne na 5, dokonca u niekoho aj na 10 a viac rokov. Správny výber je preto veľmi dôležitý.

Predtým ako začnete vyberať, položte si niekoľko otázok:

1. Chcem mať doma prírodný materiál, alebo plast?

Koženka, špeciálne umývateľné textílie s teflónovým povrchom = plast.

Koža, tkaniny = prírodný materiál.

2. Aký chcem dizajn? Moderný? Luxusný? Klasický?

To je vec vkusu, treba zvážiť pohodlie, dizajn, výšku sedákov, hĺbku sedákov, sklon opierky, možnosť rozťahovania...

3. Akú údržbu si vyžaduje kožená sedačka a akú zas látková?

Kožená sedačka v zásade vyžaduje 1-2 x ročne hĺbkové čistenie, aby sa odstránili nečistoty, mastnota, prach a aby na nej nevznikala patina, ktorá rozrušuje jej povrch. Následne impregnáciu, ktorá povrch kože chráni, vyživuje a zvláčňuje. Pravidelnou starostlivosťou sa dá predĺžiť životnosť koženej sedačky až o 50 %. Po čistení sa dá kožená sedačka takmer okamžite používať.

Látková sedačka vyžaduje pravidelné vysávanie (týždenne), občasné tepovanie (ročne) a aj napriek tomu sa v nej drží veľké množstvo alergénov (roztoče, prach...). Pri akejkoľvek "nehode" na nej vznikajú fľaky. Na dôkladné čistenie je potrebné tepovanie, ktoré je časovo náročné a nepohodlné (niekedy je to aj 24 hodín, kým je sedačka úplne suchá a dá sa na nej sedieť).

4. Mám menšie dieťa, či domáceho maznáčika, ktorý bude vystrájať na sedačke?

Treba myslieť aj na nehody, ktoré sa na sedačke môžu stať. Hovorím napríklad o rozliatych nápojoch, pretečených plienkach, "nehodách" domácich miláčikov, atď...

Z koženej sedačky "nehody" zotriete vlhkou handrou.

Z textilnej sedačky takéto "nehody" vytiahnete len tepovaním, ktoré Vám znemožní používať Vašu sedačku niekedy aj na 1-2 dni, zaťaží peňaženku a výsledok môže byť ešte stále neistý.

5. Je niekto v domácnosti alergik na prach, roztoče...?

Povrch kože je špecifický a nenapodobiteľný. Aj jeho vlastnosť neprepúšťať prach, roztoče a iné alergény do molitanu, na ktorom sedíme je jedinečná a úžasná.

Na druhej strane, po niekoľkých rokoch používania látkovej sedačky je vnútri neporovnateľne viac alergénov a prachu ako v koženej sedačke.

6. Aký dojem má sedačka vytvárať? Drahá? Luxusná? Praktická? Pekná? Komfortná?...

To je takisto vec vkusu, treba si zvážiť ako sa Vám sedačka hodí do priestoru, či má byť praktická, reprezentatívna, alebo niečo presne v strede. Určite treba nájsť kompromis a uvedomiť si, že sedačka je "kráľovnou" obývacieho priestoru, kde prijímame návštevy a trávime najviac voľného času, keď sme doma. Koža pôsobí luxusne, elegantne a teplo. Látka to dokáže tiež J

7. Ako dlho si predstavujem, že mi sedačka vydrží?

V prípade, že kupujem sedačku na chatu, alebo do bytu, ktorý prenajímam, asi budem prirodzene vyberať pomer cena-kvalita-dizajn. Niekedy nám totižto v dnešnej dobe stačí, aby sedačka vydržala dva-tri-päť rokov.

V prípade, že sedačku zvažujem kúpiť na dlhšiu dobu (určitú dekádu), oplatí sa zainvestovať do kvalitnejšej sedačky, od overenej spoločnosti s určitou tradíciou a skúsenosťami pri výrobe a určite nebudete sklamaní. Ako sa hovorí: "nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali tak lacné veci". Čo sa životnosti týka, koža je v porovnaní s látkou určite materiál s dlhšou životnosťou.

8. Nie je na koženej sedačke v lete teplo a v zime zima?

Kožená sedačka sa prispôsobuje teplote okolia. Keď si ľahnete na koženú sedačku, z počiatku sa Vám môže zdať chladná (pritom má teplotu miestnosti), avšak koža sa prispôsobí Vašej teplote a následne ju udržuje.
Textilná sedačka má taktiež teplotu miestnosti, ale rýchlejšie akumuluje teplo (princíp periny na spanie), preto pocitovo nie je na začiatku tak chladná, napriek tomu sa spotíte rovnako aj na nej.

O týždeň máme pre Vás pripravený článok o povrchu sedačiek. Budeme písať o tom aké sú výhody a nevýhody jednotlivých povrchov, aká je zložitá starostlivosť o ten, ktorý povrch a posvietime si aj na životnosť.

Ak máte nejaké otázky, prípadne pripomienky, neváhajte nás kontaktovať.

Páči sa vám tento článok? Podeľte sa oň s priateľmi :)

www.servis-sedaciek.sk