Kožená sedačka: Aký materiál je pre vás ideálny a prečo?

25.04.2022

Rozmýšľate o výmene koženej sedačky a neviete sa rozhodnúť, aký typ kože bude pre vás najvhodnejší? Pri rozhodovaní treba brať do úvahy, že kde bude vaša nová sedačka umiestnená, kto ju bude používať a samozrejme je dobré hľadieť aj na náročnosť údržby.

Štandardne sa predávajú sedačky z povrchovo upravenej korigovanej kože a povrchovo neupravenej brúsenej kože (NUBUCK) prípadne anilínovej (semianilínovej) kože.

Jednotlivé typy kože majú svoje jedinečné vlastnosti, ktoré skúsime priblížiť v blogu nižšie.

PIGMENTOVANÁ koža

Jedná sa o najrozšírenejšiu úpravu kože, pričom jej bezchybný a jednotný vzhľad je dosiahnutý vrstvou pigmentu a ochrannej krycej vrstvy - koža je teda povrchovo upravená. Je vhodná pre široké použitie v nábytkárstve, či automobilovom priemysle s filozofiou "používať bez problémov".

Tento typ kože je možné renovovať aj opravovať. Jej údržba je z pomedzi koží najjednoduchšia, pričom na trhu je množstvo prípravkov a dokonca sa nájde aj sada na opravu kože, ktorú však neodporúčame používať. Pri jej použití hrozí riziko väčšieho poškodenia a preto je dobré obrátiť sa na odborný servis.

ANILÍNOVÁ koža

Povrch tejto kože je upravený transparentnými farbami. Farba neprekrýva štruktúru a koža tak zostáva prírodná, má drobné "chyby" krásy, je na nej viditeľný podpis prírody, čím je zabezpečené, že každá useň je jedinečná. Keďže anilínová koža má minimálnu povrchovú ochranu je viac citlivá na údržbu. Čistenie koženej sedačky z anilínovej kože je zložitejšie a impregnáciu odporúčame vykonať aspoň 2 x ročne. Pravidelná starostlivosť od začiatku používania je pre zachovanie jej prirodzenej krásy nevyhnutnosťou. V prípade zanedbania starostlivosti vznikajú na povrchu fľaky a tmavé miesta, ktoré už nedokážeme vo veľa prípadoch odstrániť ani opravou.

Samotná údržba anilínovej kože vyžaduje iné prípravky a špeciálne postupy, preto odporúčame vyhľadať odborný servis a nerobiť údržbu na vlastnú päsť. V aute si olej zrejme nemeníte sami, ale zanesiete ho do servisu. Tak prečo to tak neurobiť raz ročne aj so sedačkou ?

NUBUCKOVÁ koža

Povrch NUBUCKOVEJ kože (brúsenej kože) je naturálny, bez povrchovej úpravy s rozbrúsenou vrchnou vrstvou.

Táto koža je v podstate anilínová koža, ktorá má brúsenú plochu a je jemná so zamatovým povrchom. Vzhľad a dojem z tohto typu kože je exkluzívny ako na dotyk, tak na pohľad. Špeciálna starostlivosť je opäť mimoriadne dôležitá. Čistenie kože a najmä jej impregnácia je nutná od úplného začiatku používania.

Veľkým plusom je teda dotyk a vzhľad sedačky, no údržba musí byť odborná a pravidelná. Treba si uvedomiť, že len pravidelná impregnácia dokáže zabrániť vnikaniu tekutín, potu a nečistôt do tejto kože. Pokiaľ sa údržba podcení, vzniká problém - poškodenie vo forme fľaku, či nepekne vyzerajúceho miesta.

Tu je na mieste otázka ako vyčistiť sedačku a ako správne impregnovať sedačku z nubuckovej kože?

Údržbu takejto exkluzívnej sedačky tiež neodporúčam na vlastnú päsť a odporúčam vyhľadať odborný servis so skúsenosťami s brúsenou kožou.

Viac o typoch kože sa dozviete tu: Typy kože používané na kožené sedačky.