Špinavá sedačka: 5 tipov na ošetrenie kože v aute

22.07.2021

Starostlivosť o kožený interiér v aute je rovnako dôležitá ako starostlivosť o motor.

Pokiaľ sa Vám stane, že neprídete na predpísanú servisnú prehliadku s výmenou oleja, automaticky prichádzate o záruku. Výrobca vie, že pravidelný servis udržiava motor v "správnej forme" a predlžuje jeho životnosť a keď ho čo i len raz zanedbáte, prídete o garanciu.

Keď neudržiavate interiér neprídete síce o záruku, ale prichádzate o dobrý pocit pri cestovaní, lebo práve interiér auta rozhoduje o tom, ako sa v aute človek cíti. Zanedbávaním interiéru sa však výrazne znižuje aj hodnota, ako aj predajnosť auta.

Údržba interiéru by mala preto prebiehať rovnako ako údržba motora - pravidelne. Raz ročne je vhodné vykonať dôkladné čistenie kože v aute a následné kvalitné ošetrenie kože. Takýmto pravidelným základným servisom je možné predĺžiť životnosť a bezchybný vzhľad interiéru na niekoľko rokov. Pri zanedbanej starostlivosti sú niektoré veci v interiéri nenávratne poškodené a je nutná len ich výmena.

Prinášame vám v stručnosti 5 tipov ako na ošetrenie kože v aute vďaka ktorým predĺžite životnosť a pekný vzhľad koženého interiéru minimálne o 40 %.

1. Pravidelná starostlivosť - dôkladné čistenie !

Minimálne 1 x ročne, ideálne však 2 x - pred zimou a po zime. Pred a po zime je to najmä kvôli extrémnym výkyvom teplôt v zime, do rána kým je auto zaparkované je v interiéri aj -10, potom nastúpite a vykúrite si na + 20, sedačka má aj + 37, keďže na nej sedíte. Rovnaký proces zopakujete aj niekoľko krát denne.

2. Čistenie a ošetrenie prípravkami určenými priamo na starostlivosť o kožu

Určite odporúčame prípravky na čistenie a ošetrenie kože, ktoré sú dvojzložkové. Jeden prípravok je na čistenie kože a druhý na impregnáciu kože.

Jemnou kefkou, alebo hubkou najskôr vyskúšajte čistič na malom kúsku kože a pokiaľ je test v poriadku, môžete začať. Krúživým pohybom jemne šúchajte povrch kože a následne uvoľnenú špinu zotrite mikrovláknovou handrou. Postup opakujte v celom interiéri auta. Následne po vyschnutí naneste impregnačný prípravok jemnou handričkou v tenkej vrstve. V prípade vodičovej sedačky, volantu, radiacej páky a lakťovej opierky odporúčame aplikáciu impregnačného prostriedku zopakovať 2x.

3. Pravidelná kontrola stavu kože, hľadanie a sledovanie poškodených miest

Pokiaľ odhalíte na koži vznikajúce poškodenie, vždy odporúčame vykonať servis čo najskôr. Totižto čím skôr sa poškodenie na koži "podchytí" tým lacnejšia a trvácnejšia je oprava. Čím dlhšie sa snažíte poškodenie kože prehliadať, tým viac si koledujete o kompletnú renováciu. Renovácia kože v aute je zložitejší proces, ktorý je v porovnaní s lokálnou opravou finančne aj časovo náročnejší.

4. Vysávajte a zotretie povrch kožených autosedačiek - priebežné upratanie

Vlhkou jemnou mikrovláknovou handrou zotrite povrch autosedačiek od bežnej nečistoty aspoň raz za dva mesiace a po vyschnutí kožu naimpregnujte tak isto ako po dôkladnom čistení.

5. Uchráňte interiér pred extrémnym počasím

Vieme, že sa tomu človek niekedy nevyhne, ale ideálne je parkovanie v tieni, prípadne so zakrytým čelným sklom, alebo v garáži. UV žiarenie, extrémne teplo, alebo naopak mráz je pre kožu skúškou jej odolnosti.

Koža je skvelý prírodný materiál určený na denné používanie, ktorý s Vašou malou pomocou - pravidelnou starostlivosťou, bude robiť radosť dlhé roky!