Ako ošetrovať NUBUCK? Čím vyčistit sedačku z kože typu NUBUCK?

24.06.2021

Čo pre Vás znamená kúpiť si sedačku z kože typu NUBUCK ? Počítajte so špeciálnou starostlivosťou. Čistenie koženej sedačky a ošetrenie kože odporúčame vykonávať pri tomto type kože minimálne 2 x ročne.

Kožu typu NUBUCK radíme medzi prémiové kože. Na dotyk zamatovo jemná, avšak mohutne a pevne pôsobiaca koža prináša luxus do nejednej obývačky.

Jej mäkkosť a pocit tepla umocňujú jemné chĺpky na jej povrchu. Spravidla sa jedná o najvrchnejšiu vrstvu koženej usne. Pri výrobe sa koža farbí "morením", čiže je farbená až do hĺbky a nie len farebnou vrstvou na jej povrchu, ako je to napríklad pri koži korigovanej.

Chĺpky na jej povrchu sú vytvorené brúsením povrchu usne. Tento typ kože by sa dal ľudovo prirovnať k semišu. Tá jemnosť je neskutočná.

Ak neviete ako čistiť a ošetrovať NUBUCK, určite vám tento článok pomôže.

Čistenie a opravu kože vykonávame podľa potreby, ale minimálne 2 x ročne. Najskôr povrch povysávame s jemným nástavcom, aby sme povrch nepoškriabali. Nasleduje vedro s teplou vodou, kvalitný čistič na NUBUCK a jemná mikrovláknová handra. Povrch jemne zotierame vlhkou handrou, ktorú pravidelne pláchame v roztoku ktorý máme namiešaný vo vedre.

Postupujeme po celom povrchu sedačky. Po jej vyschnutí aplikujeme v niekoľkých vrstvách impregnačný prípravok, ktorý nubuckovú kožu ošetrí a ochráni pred vnikaním tekutín, potu, a mastnoty z našej pokožky.

Na záver špeciálnou hubkou "postavíme" chĺpky, ktoré dotvárajú klasický vzhľad a už spomínanú jemnosť tejto kože.

Čistenie koženej sedačky z NUBUCKU nie je zrovna najjednoduchšie a častokrát sa stáva, že niektoré fľaky sa už ani nepodarí odstrániť. Vtedy už odporúčame nekonať na vlastnú päsť a obrátiť sa na špecializovaný servis kože.
Špeciálnymi postupmi dokážeme vo väčšine prípadov zjemniť fľaky na povrchu nubuckovej sedačky.

NUBUCK je Mercedes medzi typmi kože, preto aj servis, ktorý vyžaduje je trošku zložitejší a musíme ho vykonávať skutočne pravidelne.
Keď starostlivosť od začiatku podceníme, niekedy je osud sedačky spečatený už navždy a fľaky sa už odstrániť nedajú.