Ako sa starať o Vašu koženú kabelku ?

07.12.2017

Kvalitné spracovanie, elegancia, módne stálice, luxusné značky - to sú kožené kabelky, ktoré sú vždy IN. Kožená kabelka síce stojí oveľa viac, oproti kabelkám látkovým, ale odvďačí sa Vám dlhšou životnosťou a zárukou, že nikdy nevyjde z módy a vždy bude pôsobiť luxusne.

Koža stále "žije"

Koža, nazývaná taktiež aj useň, je prírodný materiál, ktorý aj po spracovaní stále pracuje, žije. Póry kože dýchajú, nasávajú vlhkosť, nečistoty, prach a mastnotu.

Po spracovaní je useň pružná, pevná a dobre drží tvar. Ak je však vystavená príliš vysokej, alebo naopak nízkej vlhkosti, či teplote, prípadne nadmernému zaťažovaniu, má sklony k deformácii, naťahovaniu, alebo praskaniu. O Vašu koženú kabelku by ste sa mali dôkladne starať, aby ste jej zaručili dlhú životnosť a dlhodobo dobrý vzhľad.

Rôzne druhy kože

Vaša kožená kabelka môže byť vyrobená z rôznych druhov usní, ako napríklad z hovädzej, teľacej, bravčovej, konskej či kozej kože.

Pri údržbe kabelky nie je až tak dôležitý druh kože, ako jej povrchová úprava, ktorá môže byť:

  • bez úpravy, úplne prírodná so zachovalou prirodzenou kresbou (najnáchylnejšia na poškodenia, zašpinenie, odporúčame EXTRA zvýšenú pravidelnú starostlivosť)
  • s brúseným lícom (hladký povrch)
  • s vlasovou úpravou, kde môže byť useň brúsená od rubu a mať tak dlhší a hrubší vlas - velur. "Nubuk" je naopak brúsený od líca a má teda jemnejší a kratší vlas.
  • s lakovanou úpravou, kde bola koža ošetrená na povrchu krycími pigmentmi, a následne prelakovaná polyuretánovým lakom - najbežnejšia povrchová úprava (tento povrch je veľmi chúlostivý na mechanické poškodenie, chemické vplyvy, premočenie a mráz, je dôležité ho pravidelne čistiť a ošetrovať, aby sa povrch nezačal lúpať, praskať, strácať farbu a pod.)
  • s krycou pigmnentovou úpravou, kde je úplne zakrytý líc kože a povrch je úplne hladký

(Podľa povrchu koženej kabelky vždy volíme tie správne ošetrujúce prípravky.)

Dôkladne čistite a impregnujte, protectujte !

Ešte pred prvým použitím Vašej novej kabelky je potrebné ju dobre naimpregnovať (naprotectovať) špeciálnym prípravkom určeným priamo na kožu, a to buď vo forme spreja, alebo emulzie, vždy podľa typu usne.

Impregnácia, alebo aj protecting chráni Vašu koženú kabelku pred mastnotou, praskaním, odpudzuje vodu a zabraňuje zachytávaniu nečistôt. Vykonáva sa vždy pred prvým použitím a následne po každom čistení. Pamätajte na to, že nanesenie takého protectoru nie je trvalé. Odporúčame ho opakovať v pravidelných intervaloch 2-4 x ročne, resp. vždy po každom čistení (podľa toho ako je kabelka používaná).

Okrem ochrany zabezpečuje čistenie a následný protecting aj vláčnosť kože, zmäkčuje ju, uľahčuje údržbu a zabezpečuje hlavne dlhšiu životnosť.

Na čo si dať pozor?

  • Kožené kabelky sú náchylné na vysoké teploty a zmeny vlhkosti (nikdy kabelku nenechávajte schnúť pri kúrení alebo otvorenom ohni).
  • Nevystavujte kabelku dlhodobému priamemu slnečnému svetlu.
  • Nepoužívajte na kožené kabelky krémy na topánky, krémy na ruky, včelie vosky...jednoducho mastnota na kožu nepatrí !
  • Nikdy k odstraňovaniu nečistôt z kože nepoužívajte klasické mydlo, Jar, či Cif....mohli by ste si kabelku poškodiť.
www.servis-sedaciek.sk